چگونه یک مایکروفر یا مایکروویو که داغ نمی کند را تعمیر کنیم؟

چگونه یک مایکروفر که داغ نمی کند را تعمیر کنیم؟

مایکروفر، یکی از لوازم الکتریکی پرکاربرد در آشپزخانه شما می باشد. و ممکن است زمانی دچار مشکل یا خرابی گردد. یکی از مشکلات رایج، که ممکن است با  آن روبرو شوید، این است که مایکروویو شما داغ نمی کند. این مقاله، می تواند با ارائه راه حل های متداول به شما در جهت تعمیر مایکروفر و رفع مشکل آن کمک کند.

راه حل های تعمیرات ماکروفر یا مایکروویوی که داغ نمی کند

هشدار: تعمیر مایکروفر باید با رعایت نکات ایمنی صورت گیرد، زیرا، مایکروفر، در خازن ولتاژ بالای خود، مقدار زیادی ولتاژ کشنده(هزاران ولت) را ذخیره می کند، حتی پس از اینکه از برق کشیده شود، این ولتاژ در آن باقی می ماند. بنابراین، با وجود این ولتاژ بالا و احتمال شوک الکتریکی، تعویض قطعات الکترونیکی آن بسیار خطرناک است. پس به خاطر داشته باشید که فقط یک تکنسین واجد شرایط، باید به تعویض قطعات آن بپردازد. در ادامه این مقاله، راهکارهای رایجی جهت تعمیر مایکروفری که داغ نمی کند، شرح داده می شود.

  • دیود

دیود، توان خروجی A / C ترانسفورماتور را با دو برابر کردن ولتاژ، تقریباً به میزان 5000 ولت، به ولتاژ  D/C تبدیل می کند. مگنترون، برای گرم کردن مواد غذایی، از این ولتاژ بالا استفاده می کند. و در صورتی که این دیود بسوزد، به صورت واضح قابل تشخیص بوده و در نتیجه، ولتاژ کافی به مگنترون نمی رسد. در این وضعیت، مایکروفر گرم نمی شود. در صورت سوختن دیود، آن را تعویض نمایید. همچنین می توانید جهت چک کردن آن، از یک مولتی متری که از باتری 9 ولتی استفاده می کند، بهره گیرید. یا یک باتری 9 ولتی را به صورت سری با دیود قرار دهید. در هنگام تست با مولتی متر، دیود فقط باید جریان را از یک جهت هدایت کند. ( احتیاط: مایکروفر، در خازن ولتاژ بالای خود، مقدار زیادی ولتاژ کشنده(هزاران ولت) را ذخیره می کند، حتی پس از اینکه از برق کشیده می شود. بنابراین، با وجود این ولتاژ بالا و احتمال شوک الکتریکی، تعویض قطعات الکترونیکی آن بسیار خطرناک است. پس به خاطر داشته باشید که فقط یک تکنسین واجد شرایط، باید به تعویض دیود دستگاه بپردازد)

  • سوئیچ درب

بیشتر مایکروفرها سه یا چهار سوئیچ درب دارند. وقتی که درب ماکروفر بسته می شود، این سوئیچ ها به ترتیب عمل کرده، تا از بسته شدن صحیح درب، اطمینان حاصل شود. در صورتی که یکی از این سوئیچ ها معیوب باشد، مایکروویو روشن نمی شود و یا داغ نمی کند. به منظور تعمیر مایکروفر، از یک مولتی متر، جهت تست پیوستگی آن، به منظور بررسی هر یک از سوئیچ های درب استفاده می شود. در صورت معیوب بودن هریک از سوئیچ ها، آن را تعویض کنید.

  • مگنترون

جهت تولید امواج مایکروویو که سبب پخت غذا می شود، مگنترون از برق DC ولتاژ بالا و جریان زیاد استفاده می کند. در صورتی که مگنترون بسوزد، مایکروفر داغ نمی کند. برای تعمیر مایکروفر، مگنترون سوخته قابل تعمیر نیست، و باید تعویض گردد.( احتیاط: مایکروفر، در خازن ولتاژ بالای خود، مقدار زیادی ولتاژ کشنده(هزاران ولت) را ذخیره می کند، حتی پس از اینکه از برق کشیده می شود. بنابراین، با وجود این ولتاژ بالا و احتمال شوک الکتریکی، تعویض قطعات الکترونیکی آن بسیار خطرناک است. پس به خاطر داشته باشید که فقط یک تکنسین واجد شرایط، باید به تعویض مگنترون دستگاه بپردازد)

  • خازن ولتاژ بالا

خازن ولتاژ بالا به کمک دیود ولتاژ بالا، ولتاژ خروجی ترانس را با دو برابر کردن ولتاژ خروجی، به D/C تبدیل می کند. در صورت سوختن خازن ولتاژ بالا، کل مدار ولتاژ بالا به خوبی کار نکرده و مایکروفر گرم نمی شود. به منظور تست این خازن، از یک مولتی متر استفاده نمایید. (هشدار: در تعمیر ماکروفر باید با رعایت نکات ایمنی صورت گیرد، زیرا، در خازن ولتاژ بالای خود، مقدار زیادی ولتاژ کشنده(هزاران ولت) را ذخیره می کند، حتی پس از اینکه از برق کشیده می شود. بنابراین، با وجود این ولتاژ بالا و احتمال شوک الکتریکی، تعویض قطعات الکترونیکی آن بسیار خطرناک است. پس به خاطر داشته باشید که فقط یک تکنسین واجد شرایط، باید به تعویض خازن ولتاژ بالای آن بپردازد.)

  • ترانسفورماتور ولتاژ بالا

برای اینکه انرژی لازم جهت پخت مواد غذایی توسط ماکروویو فراهم گردد، باید ولتاژ بالایی برای آنتن مگنترون تأمین گردد. هنگامی که ترانسفورماتور ولتاژ بالا، دچار خرابی گردد، معمولاً جرقه زده و بوی سوختگی ایجاد می شود.

  • فیوز حرارتی

در صورت گرم شدن بیش از حد مایکروفر، فیوز حرارتی برق مایکروفر را قطع می کند. می توانید جهت انجام تست پیوستگی فیوز حرارتی و تعمیر مایکروفر، از یک مولتی متر استفاده کنید. اگر فیوز سوخته باشد، آن را تعویض نمایید. فیوز حرارتی قابل تعمیر نبوده و باید تعویض گردد.

  • محافظ حرارتی

در صورت گرم شدن بیش از حد ماکروفر، محافظ حرارتی، برق را قطع می کند. در صورت قطع شدن محافظ حرارتی، مایکروفر روشن نشده و یا گرم نمی شود. می توانید جهت انجام تست پیوستگی محافظ حرارتی، از یک مولتی متر استفاده کنید. در صورت معیوب بودن، آن را تعویض کنید. (هشدار: اجاق مایکروفر، حتی پس از اینکه از پریز برق جدا شود، در خازن ولتاژ بالای خود، هزاران ولت برق را ذخیره می کند، از این رو به علت احتمال برق گرفتگی، تعویض قطعات آن بسیار خطرناک بوده، و در نتیجه محافظ حرارتی باید توسط تکنسین مجرب تعویض شود)

  • برد کنترل اصلی

ممکن است برد کنترل اصلی مایکروویو، معیوب باشد. البته این مشکل، به ندرت اتفاق می افتد. اغلب تشخیص معیوب بودن برد های کنترل به درستی صورت نمی گیرد، از این رو، قبل از تعویض برد کنترل، رایج ترین قسمتهای دستگاه را که معمولاً از نظر معیوب بودن مورد بررسی قرار می گیرد، چک کنید. در صورتی که به این نتیجه رسیده اید، که تمام اجزای دستگاه به طور صحیح کار می کند، آنگاه به تعویض برد کنترل بپردازید.

در آخر اینکه به دلیل حساس بودن تعمیرات مایکروویو، چنانچه از تخصص لازم برخوردار نیستید، توصیه می نماییم حتما با مراکز معتبر تعمیر لوازم خانگی مانند مجاز تعمیرگاه تماس حاصل نمایید.

این مقاله با استناد به وب سایت معتبر “چطور تعمیر” تهیه شده است. لینک منبع: https://chetortamir.ir/microwave/not-heating/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo